brak komentarzy

Trzy razy „Sakrum”

Gdzie i kiedy obejrzymy film zapowiadany przez młodych mrągowskich twórców?

Powstanie tego krótkometrażowego filmu to historia ziarnka gorczycy. Młody człowiek pojawia się w organizacji pozarządowej, zwerbowany przypadkiem przez kolegę do młodzieżowej inicjatywy. Pół roku później organizuje warsztaty filmowe w innym projekcie. Następnie wraz z kilkorgiem znajomych zakłada studio filmowe. W kolejnym roku postanawia wypróbować siebie w roli scenarzysty i reżysera produkcji według autorskiego pomysłu. Towarzyszy mu w tym kilkoro zawodowców związanych ze sztuką filmową.

redaktor

Wsparcia finansowego udziela Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W realizację angażuje się ponad setka ludzi reprezentujących różne środowiska, instytucje i organizacje, w tym kadra pracowników i wolontariuszy Fundacji Alternatywnej Edukacji "ALE".

Owoc ich pracy będzie można obejrzeć jeszcze w październiku, raz w Olsztynie, dwa razy w Mrągowie. Za zaszczytną przedpremierę należy uznać projekcję filmu podczas tegorocznego WAMA Film Festival. Będzie ona towarzyszyć uroczystemu finałowi festiwalowych programów edukacji filmowej, który odbędzie się w Multikinie w sobotę 12 października, w godzinach 13:00-15:00. Wszystkich przebywających wtedy w Olsztynie zapraszamy na pierwszą odsłonę „Sakrum” prezentowanego podczas festiwalu jako przykład debiutanckiej produkcji filmowej z naszego miasta, jak i z regionu. 

Konsyliumlekarskie

Premiera w Mrągowie odbędzie się w czwartek 17 października o godzinie 18:00 w Kinie Zodiak. Na ekranie, w rolach zarówno pierwszo i drugoplanowych, jak i epizodycznych, będzie można zobaczyć twarze znane mrągowianom na co dzień z zupełnie innych miejsc, kojarzone z innymi zawodami i pełnionymi funkcjami. Dla najmłodszych widzów niemałym zaskoczeniem może być ujrzenie koleżanki z klasy lub podwórka. W obsadzie są także aktorzy związani z Gminą Dźwierzuty, a jeszcze ciekawsze jest, że niektórzy statyści przyjechali na plan filmowy z okolic Bydgoszczy.

rozmowa z lekarzem

Tych, którzy chcieliby posłuchać i podyskutować szerzej i głębiej o „Sakrum” oraz o jego dalszych losach, zapraszamy na drugą mrągowską projekcję w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej, we wtorek 28 października o godz. 16:00. Film jest tu punktem wyjściowym do zorganizowania konferencji pod hasłem „Sakrum – sięgnij po życie”. Będzie ona poświęcona tematyce kryzysów życiowych oraz formom wsparcia dla osób, które przez nie przechodzą, tak jak główny bohater filmu. 

Twórcy wraz z psychologami, terapeutami i innymi specjalistami niosącymi pomoc osobom dotkniętym m.in. uzależnieniami, przemocą, depresją, chorobą lub żałobą, będą zastanawiać się, jak można wykorzystać „Sakrum” w psychoedukacji, psychoprofilaktyce i terapii. Na tej podstawie chcą bowiem znaleźć sposób nie tylko na przekazanie filmu dalej, ale na przekazanie poprzez film czegoś znacznie więcej niż pół godziny historii, która może być historią każdego z nas.

Aleksandra Lemańska

ekipawaucie

Zapraszamy na spotkanie z „Sakrum”:

12 października, godz. 13:00-15:00, Multikino, Olsztyn
17 października, godz. 18:00, Kino Zodiak, Mrągowo
28 października, godz. 16:00, Mrągowskie Centrum Aktywności Lokalnej

„Sakrum” - 27 min.
reżyseria: Olgierd Stasiak, Paweł Kisiel
scenariusz: Olgierd Stasiak, Aleksandra Lemańska, Marek Samselski
zdjęcia: Marcel Zielnik, Wojciech Sienkiewicz

Klauzula
mragowo

Materiał dofinansowany przez Gminę Miasto Mrągowo

Zostaw komentarz