brak komentarzy

Teraz będą wiedzieć co zrobić!

Akcja WOLO – pierwsza pomoc

Młodzi wolontariusze z inicjatywy „Rozwój wolontariatu w Mrągowie” zaskakują nas kolejnym niecodziennym wydarzeniem. Tym razem to inni pomagali im, żeby oni mogli pomagać innym w przyszłości. Młodzież w ten sposób wykonuje własne działania profilaktyczne. Niesie pomoc, podnosi swoje kwalifikacje i kompetencje, rozwija się i zachęca do tego innych, żeby nie siedzieć w domu przed komputerem czy na ławeczce pod sklepem monopolowym.

Co takiego kryje się pod tymi celami? Dzięki Funduszowi Inicjatyw Młodzieżowych i ze szczególnym wsparciem Urzędu Miasta młodzi działacze mogli przejść 18-godzinny kurs pierwszej pomocy, zakończony oficjalnym egzaminem. Wydarzenie to odbyło się 22.-23.11.2019r. w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej. Iławska Grupa Ratownictwa prowadzona przez Karola Jabłońskiego, składająca się z wyszkolonej i certyfikowanej młodzieży przeprowadziła wyczerpujące i treściwe szkolenie z zakresu podstawowej pomocy przedmedycznej, jakiej udziela się poszkodowanym w wielu różnych przypadkach.

Wolontariusze bardzo poważnie podeszli do tematu mimo iż ćwiczyli w warunkach chronionych, czyli specjalnie aranżowanych. Nie brakowało oczywiście chwil zwątpienia, zdenerwowania, ale i wybuchów śmiechu. Jednak każdy dokładnie wiedział, po co to robi i że dzięki temu może kiedyś uratować komuś życie. Podczas kursu młodzi ludzie dowiedzieli się nie tylko jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, ale zgłębili też takie zagadnienia jak: rodzaje i technika wykonywania opatrunków, rozpoznanie prawdopodobnej przyczyny utraty przytomności lub objawów wielu schorzeń, zasady zachowania się na miejscu wypadku w zależności od jego rodzaju i kategorii, pozycje ułożenia poszkodowanego w zależności od jego stanu i możliwych urazów.

szkolenie2
szkoleniepierwszejpomocy

Nie zabrakło oczywiście ciekawostek i zasad, o których zapominają nawet najbardziej wykwalifikowani ratownicy. Jedną z nich był fakt iż poszkodowanym nie nazywamy tylko ofiary urazu czy wypadku, ale także osoby znajdujące się w pobliżu lub bliskie samej ofierze, będące świadkami lub współodczuwające to, co się stało. Kolejnym ciekawym zagadnieniem był komfort, jaki powinno zapewnić się poszkodowanym. Dotyczy on nie tylko stanu fizycznego, istnieje jeszcze komfort termiczny i psychiczny. Niewielu spośród uczestników zdawało sobie sprawę z tego, że jedną z najważniejszych interwencji jest rzeczowa i spokojna rozmowa z człowiekiem, któremu pomagamy. Zasada ta działa nawet w przypadkach, gdy poszkodowany jest nieprzytomny. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest konieczność jak najszybszego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej z powodu braku oddechu.

szkolenie

Pomimo wielu godzin teoretycznych i jeszcze większej liczby godzin praktycznych oraz wzrastającego zmęczenia każdy z uczestników odnalazł się w symulacjach wypadków, tzw. pozoracjach, przygotowanych przez prowadzących z Iławskiej Grupy Ratownictwa. Kiedy nadszedł czas egzaminu, wszyscy wolontariusze zachowali się dokładnie tak, jak przystało na osoby z przebytym kursem pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabrakło kilku błędów, ale żaden z nich nie wpłynąłby na stan zdrowia i życie poszkodowanego w rzeczywistej sytuacji. Egzaminatorzy ocenili wysoko wiedzę i umiejętności uczestników. Finalnie każdy z nich zdał egzamin i zasłużył na certyfikat ukończenia szkolenia.

Kinga Szolc

pierwszapomoc

Ogromne podziękowania należą się całej Iławskiej Grupie Ratownictwa pod przywództwem Karola Jabłońskiego oraz Urzędowi Miasta, który wspomógł działania dodatkowym wsparciem finansowym.

Sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz ze wsparciem finansowym Gminy Miasto Mrągowo w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł

MATERIAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ MIASTO MRĄGOWO

Zostaw komentarz