2

Rusza plan filmowy „Sakrum”

W najbliższy poniedziałek rozpoczynają się zdjęcia do filmu „Sakrum”. Przez kolejny tydzień będzie można natknąć się w różnych miejscach w Mrągowie na ekipę filmową w akcji. Jako główny patron medialny myMragowo.pl będzie relacjonowało poczynania twórców, dostarczając na bieżąco wieści z kolejnych dni ich pracy.

To nie pierwsze filmowe przedsięwzięcie Fundacji „ALE”, jednak po raz pierwszy będzie to produkcja krótkometrażowa o tak głęboko psychologicznej tematyce. Żaden z poprzednich projektów filmowych nie otrzymał również takiego dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. W realizacji tego zadania wsparcia udzielił Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Scenariusz filmu powstawał prawie przez rok. Wymagała tego nie epicka skala, ale głębia historii, która kryje się pod tytułowym sakrum. Nie sposób przedstawić drogi, jaką przeszedł pierwotny zamysł fabuły, stając się wielowarstwową opowieścią o ludzkim cierpieniu i wyzwoleniu, o władzy i pokorze, o samotności i bliskości, o nadziei i o zaufaniu wbrew nadziei. To, co pojmujemy naszymi zmysłami, zwykła ludzka codzienność, którą możemy w dużej mierze sterować i kontrolować, zderza się z tym, co nieuchwytne i nie dające się poznać, a jednak jest doświadczane i pozwala przejść przez najbardziej graniczne sytuacje. Okazuje się bowiem, że to na styku profanum i sakrum dokonuje się w człowieku przemiana, która jest tak naprawdę jego osobistym wyborem – i dopiero taki wybór może wyprowadzić ze śmierci do życia. Nie stanie się to jednak bez czyjejś obecności. O ile najtrudniejszych wyborów musimy dokonać całkowicie sami, potrzebujemy kogoś, kto trwa i kto czeka po drugiej stronie – tylko ze względu na nas.

Film należy do krótkometrażowych, ale zapowiada się, że nie będzie się go oglądać tylko raz. Kiedy zatem go zobaczymy? Premiera planowana jest w październiku w Centrum Kultury i Turystyki, ale to nie jedyna okazja, ponieważ twórcy zamierzają wyświetlić go po raz drugi w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej. Przy tej okazji zamierzają zorganizować konferencję poświęconą idei wykorzystania filmu w pracy psychoprofilaktycznej i terapeutycznej, szczególnie z osobami doświadczającymi kryzysów życiowych.

Kto stoi za realizacją przedsięwzięcia? Biorą w nim udział przede wszystkim kadra Fundacji "ALE", OH! Móvie Studio, Teatr Insania oraz aktorzy z grupy teatralnej INANIS działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dźwierzutach. W filmie zobaczymy również debiutantów, którzy do tej pory nie stawali przed kamerą. Realizację wspierają także: studio filmowe Positive Art z Warszawy, Szpital Mrągowski im. Michała Kajki, Parafia pw. św. Wojciecha, Mrągowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku z Bydgoszczy.

Grafiki przygotował Wojciech Sienkiewicz - SPLASH usługi graficzne.

Klauzula

2 komentarze

 1. Odpowiedz
  Jadwiga says:

  Fabuła super, prawdziwa ,jestem tą osobą która żyje wbrew medycynie i pojęciu ludzkości. Przeszłam” z tamtej strony”walczyłam i walczę nadal.chetnie bym ogladneła a nawet zagrała w takim serialu,szkoda że nie wiedziałam że jest nagrywany taki serial . brawo!

  • Odpowiedz
   Paweł says:

   Droga Jadwigamówi nie jest to wprawdzie serial, a jedynie film krótkometrażowy ale dziękuję za taką deklarację. Jeśli będziemy jeszcze realizować film o podobnej fabule, to chętnie skorzystamy nie tylko z pani opinii ale również talentów aktorskich.

Zostaw komentarz