brak komentarzy

Aftersummer akcja – powakacyjny powrót MFM

Powakacyjny powrót Mrągowskiego Forum Młodzieży uznajemy za pomyślny.
Nie był to jednak tylko powrót.
To początek nowego rozdziału w historii MFM, z nowymi twarzami, nowymi celami i nowymi perspektywami. Doświadczenia zebrane przez ostatni rok pozwoliły nam określić ważne działania na nadchodzące miesiące.

MFM-aftersummer3

Kto spotkał się w czwartek na poddaszu Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej?

Pojawili się przedstawiciele organizacji i grup działających z młodzieżą i dla młodzieży: Mrągowskiego Stowarzyszenia Rowerowego, Związku Harcerstwa Polskiego, Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE”, Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych, Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego, Niezależnego Wolontariatu Młodzieżowego, Adventure Team oraz Młodzieżówki Kościoła Zielonoświątkowego. Nie zabrakło liderów międzynarodowego projektu LYBA („Leaders of Youth Business Academy”) wraz ze swoimi zespołami. Obecne były również Own Path Records, Ostatnia Ławka i „Weź (nie) pytaj”, oraz młodzieżowe startup’y biznesowe: OH! Móvie Studio, Foto-Percepcja i SPLASH-usługi graficzne. Oprócz reprezentantów 14 organizacji i grup młodzieżowych w spotkaniu uczestniczył także drugi Zastępca Burmistrza i Pełnomocnik ds. młodzieży - Krystian Korzycki, oraz Pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi – Joanna Glezman.

Co wybrzmiało na spotkaniu?

Każda osoba mogła udzielić odpowiedzi na dwa pytania: „Co chcę dla siebie osiągnąć w Mrągowie?" i „Co chcę dla mojej grupy/organizacji?” Po zebraniu kolorowych samoprzylepnych karteczek na flipcharcie wyłoniło się kilka ważnych postulatów. Bezsprzecznie niemal wszyscy zgodzili się co do tego, że jako Mrągowianie bardzo cierpimy na brak połączeń kolejowych ze światem. Okazało się, że pociągi uszczęśliwiłyby nas, nasze grupy i organizacje. Wśród palących potrzeb znalazły się też i takie, na które tu i teraz mamy większy wpływ.

MFM-afersummer2

Co pojawiało się najczęściej?

Chęć do edukacji! Okazuje się, że mrągowska młodzież chce zmieniać rzeczywistość oraz rozwijać siebie i innych poprzez zwiększanie świadomości i wiedzy. Pod takimi hasłami jak EkoEdu i PsychoEdu kryje się potrzeba nagłaśniania problemów dotykających na co dzień nie tylko młodych ludzi, ale i ich otoczenia. Aby skutecznie działać, trzeba najpierw wiedzieć, z czym się mierzymy i chcieć się z tym zmierzyć, od zdrowia psychicznego po ochronę zwierząt i środowiska. Rozwój wolontariatu był drugim głośnym tematem, poruszonym również w rozmowie z Joanną Glezman. Przedstawiciele NWM chcą zachęcać rówieśników do samorozwoju właśnie poprzez wolontariat i jego różnorodne formy, inwestując między innymi w szkolenia dla wolontariuszy. Dyskutowany był pomysł filmu promującego wolontariat wśród młodzieży w całym regionie. Ponadto wybrzmiewała często potrzeba integracji i łączenia sił mrągowskich ugrupowań młodzieżowych, aby zaprezentować się światu w formie eventu takiego jak pamiętna Majówka MFM. Kto wie, czy nie przysłużyłaby się temu akcja okrzyknięta hasłem „Wyciągnąć artystów z piwnic” i podchwycona przez sporą część uczestników spotkania. Jak się okazuje, wiele młodych osób tworzy do szuflady, w garażach i przysłowiowych piwnicach, nie mając okazji, a może i odwagi, aby dzielić tym z innymi. Dla niektórych pozostanie w tej piwnicy to zmarnowana szansa na rozwój własnej pasji, a czasem nawet na odkrycie dzięki niej sposobu na życie. Stąd też podkreślana silnie potrzeba wydobywania na światło dzienne i promowania ukrytej twórczości młodzieży.

MFM-aftersummer 1

A co jeszcze potrzebne jest młodym, aby skuteczniej działać i się rozwijać?

Miejsca w których mogą się spotykać - swego rodzaju azylu, inkubatora inicjatyw, akcji, projektów, i bazy, gdzie można nawet czasem zintegrować się i „zrobić spanko". Powracamy tu do tematu strefy młodzieży, poruszanego w tamtym roku, która ostatecznie nie powstała, lecz jak widać potrzeba nadal istnieje. Oprócz tego niestandardowym, aczkolwiek bardzo konkretnym pomysłem na miejsce rozwoju młodzieży było studio nagraniowe, wywołane przez Own Path Records, oraz bike park, marzenie ekipy z MSR, niezależne od budowanego już w Mrągowie pump truck'a.

MFM-aftersummer4

Pokazaliśmy, na co nas stać!

Przeglądając naszego facebooka podsumowaliśmy, co i w jaki sposób podziało się dotychczas z tegorocznym Funduszem Inicjatyw Młodzieżowych. Inicjatywa Brater-Stwo zachęciła paru ludzi do działania z ZHP Mrągowo (między innymi nas), poddając nową, ciekawą propozycję, jak można poznać świetnych ludzi i spędzić z nimi czas w ekipie o intrygującej nazwie HAOS. Następnie ruszyła RapKultura2019 i ciężka droga do sukcesu, od zarwanych nocek, przez nadszarpane struny głosowe do własnego koncertu charytatywnego, który zapoczątkował działania Own Path Records. W tym samym dniu co koncert RapKultura2019 odbyła się również młodzieżowa wystawa sztuki "Dwa Mniej" organizowana przez grupę Ostatnia Ławka, która teraz dołączyła do MFM. To właśnie dziewczyny, które stworzyły ideę wystawy i tego co ma ona przekazać o problemach i wyzwaniach mrągowskiej młodzieży, wyszły z inicjatywą dalszej edukacji psychologicznej, pociągając za sobą innych członków MFM. Odezwali się też bardziej doświadczeni realizatorzy inicjatyw, w tym tych z ubiegłego roku. Ci, którzy pomagali zwierzętom przy „Biegu na sześć łap" lub „Młodzieżowej zbiórce na kociaki", chcą kontynuować i rozwijać to wsparcie. Ci, którzy rok temu zaczynali od warsztatów filmowych, zapowiadają powstanie studia filmowego i rozpoczęcie starań o realizację poważnych produkcji.
Pozostaje stwierdzić: ciekawe jak to wszystko się rozwinie!

Inicjatywom przyświeca idea spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu i środków odurzających, dofinansowane są ze środków budżetu miasta w ramach Gminnego Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".

MFM-aftersummer5

Materiał dofinansowany przez Gminę Miasto Mrągowo

zachowajtrzezwybanner

Zostaw komentarz