brak komentarzy

Po angielsku na Węgrzech

Kolejne odsłony projektu „Leaders of Youth Business Academy.”

Młodzi liderzy i członkowie zespołów inicjatywnych z Mrągowa spotkali się kolejny raz na Węgrzech w mieście Szeged. W składzie polskiej ekipy znaleźli się: Emilia Stawirej, Kaja Brzozowska, Julia Zawrotna, Szymon Dziergiewicz, Filip Wiatrow i Krystian Szewczyk. Tym razem jednak nie było to szkolenie, ponieważ w obu krajach i miastach tzw. „LYBOWCY” rozpoczęli przygotowania do swoich mini-projektów. Dlatego też w dniach 13-16 grudnia odbyła się wizyta studyjna, której celem była wymiana doświadczeń, co komu udało już się wcielić w życie, oraz stworzenie dokładnych harmonogramów dalszych działań.

lybafive3

Wizyta została rozbita na trzy dni i kilka paneli tematycznych. Poprzez prezentację swoich dotychczasowych postępów w mini-projektach, szlifowanie języka angielskiego w praktyce oraz różne formy pracy w grupach młodzi ludzie mieli okazję inspirować się i uczyć od siebie nawzajem. Nie brakowało jednocześnie obaw oraz wątpliwości dotyczących realizacji działań, procesu rozwojowego i łączenia tego z codziennymi obowiązkami. Jednak pomimo chwil frustracji, burz intelektualnych i emocjonalnych nie obniżył się poziomu zapału w obu narodowych teamach, a wszystkiemu towarzyszyła dobra zabawa.

lybafive2

Każdy panel dotyczył innego aspektu realizacji działań oraz współpracy. Pojawiły się tematy promocji, budowania własnej marki, spójności osobistej jak i grupowej, dialogu z potencjalnymi sponsorami, partnerami oraz komunikacji zespołowej. Z pojedynczych sesji można było wyciągnąć wiele dla siebie, ale jeszcze więcej dla swojej inicjatywy. Każda część została zakończona odpowiednim podsumowaniem w formie sentencji, zawierających najważniejsze wskazówki, inspiracje i wnioski do wykorzystania.

Dla przykładu: powinniśmy zrobić, kiedy chcemy zdobyć sponsora? Biznes możemy porównać do jednej wielkiej gry. Kiedy chcesz zbudować swoją taktykę tak, aby była skuteczna- najpierw poznaj taktykę przeciwnika. Oczywiście, możemy potraktować te słowa z lekką rezerwą i prześmiewczo. Jednak nic nie działa tak jak dobra strategia. Młodzi ludzie sami wpadli na to, że nie ma potrzeby działać bez pomyślunku, bo wtedy walczymy z wiatrakami. Dlatego najpierw znajdźmy wspólny cel i obustronne korzyści a potem przejdźmy do rozmów. Co to znaczy? Nie pójdziesz do apteki, żeby kupić 5 kilo sera. Zatem nie wybierzesz się z prośbą o wsparcie do firmy, która nie ma i nie znalazłaby żadnego punktu zaczepienia w twoich celach i działaniach.

lybafive5

Z panelu o komunikacji młodzi liderzy wzięli sobie do serca szczególnie takie motta, jak: „Empatia to umiejętność wchodzenia w czyjeś buty”, „Powinienem rozmawiać z kimś twarzą w twarz, a nie mówić za jego plecami” oraz „Nie przekraczam cudzych granic, a reakcje oddzielam od emocji”. Dlaczego te właśnie zdania trafiły do naszych uczestników? Przez całe życie uczymy się siebie wzajemnie, a uważność na drugiego człowieka pomaga rozwiązywać nawet największe konflikty i budować największe mosty. Zatem, czym jest LYBA? To projekt, który pozwala uczyć się nie tylko biznesu, ale także wyższych standardów porozumiewania się i współpracy między ludźmi.

W trakcie wizyty studyjnej oraz tuż przed nią wszyscy mogli doświadczyć grupowych oraz indywidualnych sesji coachingowych. Czym one są? To nic innego jak rozmowy wspierające rozwój samego siebie, jak i całego zespołu. Pomagają zrozumieć lepiej siebie, motywować się, współpracować oraz komunikować się z własnym ja. Samoświadomość to bardzo ważny drogowskaz na każdym etapie życia, ale przede wszystkim w młodości. To ten drogowskaz kształtują u siebie w coachingu młodzi członkowie projektu Leaders of Youth Business Academy.

lybafive4

Po wspólnym spędzeniu ze sobą kilku dni nie tylko na działaniach edukacyjnych, ale i na zabawach i zwiedzaniu świątecznego jarmarku jesteśmy w stanie stwierdzić jedno: LYBA ma wpływ na młodych uczestników, ale i oni mają wpływ na nas, kadrę projektową. Towarzysząc im w ich rozwoju, sami uszczkniemy z tego coś dla siebie. Może nawet więcej, niż się spodziewaliśmy.

 

Kinga Szolc
Aleksandra Lemańska

MATERIAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ MIASTO MRĄGOWO

zachowajtrzezwybanner

Zostaw komentarz