brak komentarzy

Nieprzeciętna Inicjatywa Wolontariuszy

Wolo się szkolą

W ramach Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych kolejna aktywna grupa realizuje swój pomysł. Tym razem są to członkowie Niezależnego Wolontariatu Młodzieżowego oraz inni wolontariusze, niezrzeszeni w żadnej grupie.

Wykorzystując FIM, ekipa młodych ludzi podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach różnego typu. Jednym z takich przedsięwzięć było spotkanie, które odbyło się 19-20. listopada 2019r. Miało ono na celu kształtować umiejętność zarządzania zespołem, współpracę i komunikację w grupie. Każdy z nas inaczej postrzega świat i używa innych zwrotów określających to samo. Każdy jest bogaty w inne doświadczenia. Ze swoją oryginalnością próbujemy dogadać się z innymi. Bywa z tym różnie, ale nie myli się ten, co nic nie robi. A w tym temacie młodzi zrobili dla siebie i dla innych bardzo dużo.

4

Odsłaniamy zatem kulisy szkolenia. Pod opieką trenerki Anny Wtulich-Smulskiej grupa miała do wykonania kilka ćwiczeń, szlifujących umiejętności organizacyjne i pracy w zespole. Pierwsze powitalne zadanie polegało na wyborze karty z ilustracją, którą uczestnicy mieli opisać przedstawiając tym siebie. Proste zadanie wymagające improwizacji, by utożsamić się z obrazkiem i opowiedzieć o sobie więcej niż jedno zdanie. Na pierwszy rzut oka kolejne czynności były szybkie i łatwe. Przy realizacji działań konieczne było podzielenie na mniejsze zespoły. Każda z grup miała inne zagadnienia do zrealizowania, jednak nie obyło się bez podpatrywania sąsiadów i prób znalezienia inspiracji taką drogą.

Kolejne wyzwanie: układanie przykładowego harmonogramu i zagadki logiczne. Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego.

7

Zajęcia ukazały zarówno mocne strony, jak i niedoskonałości uczestników. Jak się okazało, chaos logistyczny i słaba komunikacja występują nawet w zgranej ferajnie. Nawet po zarzuceniu podziału na ekipy uczestnicy mieli problemy z realizacją ćwiczeń. Konieczna była pomoc prowadzącej, by okiełznać zamęt. I właśnie to było prawdziwym powodem zainicjowania całego szkolenia. Odnalezienie niedociągnięć oraz wytypowanie tych najważniejszych i najczęściej występujących jest pierwszym krokiem na drodze do rozwoju siebie i swojego zespołu. Dlatego uczestnicy szkolenia, niezrażeni konfrontacją z tym, co trudne, żywo dyskutowali i wspólnie szukali rozwiązań.

2

Drugiego i ostatniego dnia szkolenia dało się zauważyć postęp w jakości współpracy. W kontekście komunikacji również nastąpiło dużo zmian. Grupa nauczyła się lepiej ze sobą rozmawiać i słuchać komunikatów innych. Dzięki tej inicjatywie nasi młodzi działacze zacieśnili więzy pomiędzy sobą. Każdy z członków zespołu uzyskał certyfikat ukończenia 2-dniowego treningu podnoszącego kompetencje psychospołeczne w pracy wolontariusza, co może wykorzystać w różnych sytuacjach w przyszłości.

Sami uczestnicy szkolenia twierdzą, że nie poprzestaną tylko na tym jednym. Bez wątpienia ich kompetencje, umiejętności i chęć działania na rzecz innych jeszcze bardziej wzrosły, ale głód wiedzy i potrzeba udoskonalania pozostały niezaspokojone. Młodzi wolontariusze już wspominają o kolejnym kroku, jaki chcą podjąć, by podnosić swoje kwalifikacje i zdradzają, że będzie nim 18-godzinny kurs pierwszej pomocy.

Mrągowscy Wolontariusze są otwarci na świat i nowe doświadczenia. Praca w grupie jest o tyle ciekawsza, że różnorodność charakterów pozwala nam zauważyć to, czego sami byśmy nie zauważyli. Wymiana spostrzeżeń daje nam inne spojrzenie na świat, co otwiera umysł. 

Dwa dni szkoleniowe pokazały, że najprzyjemniej uczyć się w przyjaźnie nastawionym gronie ludzi, których darzymy sympatią, a przyjmowanie wiedzy od ciekawych osób z bajecznym umysłem jest jedną z najlepszych rzeczy, jaka może przytrafić się człowiekowi.

5

Marzena Deptuła

 

Sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz ze wsparciem finansowym Gminy Miasto Mrągowo w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

MATERIAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ MIASTO MRĄGOWO

Zostaw komentarz