1

„SAKRUM” zza kulis, czyli jak wygląda życie na planie

O filmie „Sakrum”, który zobaczymy na jesieni, m.in. w Kinie Zodiak w Mrągowie, pisaliśmy tuż przed rozpoczęciem zdjęć. Zobacz post. Od tego czasu minęły dwa tygodnie, plan filmowy się zakończył i wydawałoby się, że wszystko wróciło do normy. Nic bardziej mylnego. Teraz przed twórcami filmu jeszcze bardziej intensywny czas postprodukcji, czyli montażu, udźwiękowienia i wizualnej oprawy. Przed aktorami dłuższa chwila oddechu przed premierą. Wciąż jednak pozostają wspomnienia tego tygodnia, kiedy nic innego nie liczyło się poza „Sakrum”. Co więcej: nikt nie miałby nic przeciwko, aby to jeszcze w przyszłości powtórzyć.

wtorek (6)
poniedziałek (3)

 

Życie na planie filmowym nie przypomina zwyczajnej codzienności zawodowej. Tu praca nie kończy się, kiedy wszyscy wychodzą do domu. Tu wychodzi się, kiedy praca się skończy, to znaczy kiedy zostanie nagrany ostatni (trzydziesty) tzw. dubel bezpieczeństwa, zwinięty ostatni kabel i wyprasowana ostatnia koszula na kolejny dzień zdjęć. Tu od świtu do nocy słychać głośne „Uwaga! Przygotować się! Akcja!”, czasem widać więcej ludzi stojących wokół niż grających w scenie, godziny upływają na przestawianie sprzętu, poprawianie scenografii, konsultacje reżysersko-aktorskie i...czekanie na kolejny klaps. Dlaczego więc po tygodniu przebywania w takim świecie ekipa filmowa mówi z westchnieniem żalu: to już koniec?

To siła wspólnego celu, osobistego poświęcenia i zaangażowania, aby stworzyć razem coś wartego uwagi i poruszającego innych - ale nie tylko to. To również współdzielenie silnych emocji i przeżyć, bycie ze sobą zarówno w momentach największego skupienia i satysfakcji z udanego ujęcia, jak i skrajnego zmęczenia i frustracji, że coś dzieje się nie po myśli, ktoś czegoś nie dopilnował, wciąż nie ma oczekiwanego efektu… A to najbardziej łączy ludzi: przejście przez coś, co wymaga trudu, aby stanąć z sukcesem po drugiej stronie.

pn (20)

Nakręcenie materiału do filmu „Sakrum”, który będzie trwał około trzydziestu minut, zajęło blisko sto godzin. Każda sekunda zarejestrowana w kamerze wymagała precyzji i współpracy na wysokim poziomie, czasem wręcz niemego porozumienia, chwytania wzajemnie swoich myśli, a równolegle wprowadzania skrajnych emocji u aktorów i wychodzenia z nich na zawołanie do kolejnego ujęcia. Uważność na siebie nawzajem, gotowość do pozostawienia w tyle własnego komfortu, koncentracja na roli i zasada grania do jednej bramki – to prawdziwa próba profesjonalizmu. Czy przeszła ją ekipa „Sakrum”? 

Niezaprzeczalnie: mają to! Teraz to my czekamy, co z tym zrobią i co nam pokażą w październiku. A tymczasem składając podziękowania i wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego etapu produkcji filmowej, zapoznajemy Was z ludźmi „Sakrum”:

 

Reżyseria

– Olgierd Stasiak
– Paweł Kisiel

Dyrektor zdjęć – Marcel Zielnik

Kierownik produkcji, psycholog planu filmowego – Aleksandra Lemańska

Kierownik planu – Kinga Szolc

Scenograf, kostiumolog – Justyna Rams

Dźwięk – Konrad Szostek

Światło – Hubert Cendrowski

Fotografia – Emilia Turek

Aktorzy:

Sebastian Orłowski

Robert Jakubowicz

Emilia Turek

Emilia Lemańska

Grzegorz Cendrowski

Jakub Grzymkowski

Wojciech Sienkiewicz

Szymon Dziergiewicz

Łukasz Wilga

09-08-2019-Sakrum_70
wtorek (11)
wtorek (12)

Aktorzy epizodyczni:

Robert Wróbel

Dariusz Cichoń

Mariusz Tadra

Aleksandra Bednarczyk

Paweł Kisiel

Wiktor Bednarczyk

Bartłomiej Lemański

Stanisław Lemański

Telimena Wałecka

Dorota Brzozowska

Specjalne podziękowania dla:
Prezes Zarządu Szpitala Mrągowskiego im. Michała Kajki – Brygidy Schlueter-Górskiej
oraz Personelu: Danuty Łożyńskiej, Katarzyny Dembowskiej, Cecylii Wroniewicz, Damiana Gencza, Katarzyny Tarka, Bogumiły Bernaciak, Grażyny Sienkiewicz, Aliny Niedźwiedzkiej
Proboszcza Parafii Świętego Wojciecha w Mrągowie – ks. Wiesława Świdzińskiego
Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gąsawy
Grzegorza Kiełbasy
Małgorzaty Grzymkowskiej
Teresy Marczak-Sienkiewicz
Natalii Cendrowskiej
Mariana Modzelewskiego
Pawła Krasowskiego
oraz wszystkich statystów uczestniczących w scenie zbiorowej przed szpitalem.

Do zobaczenia na premierze „Sakrum”!

09-08-2019-Sakrum_53

fot. Marian Modzelewski i Fotopercepcja

Klauzula

Komentarz ( 1)

  1. Odpowiedz
    Małgorzata says:

    Z niecierpliwością czekam na premierę.Brawo!!

Zostaw komentarz