brak komentarzy

Czy będzie druga część „SAKRUM”?

Będzie, ale nie w kinie, tylko w prawdziwym życiu. Uczestnicy konferencji

„Sakrum - sięgnij po życie” uznali, że o tym filmie warto dalej mówić.

pawelkisiel

„Sakrum” obejrzało dotąd kilkuset widzów, zgromadzonych w olsztyńskim Multikinie, następnie w Centrum Kultury i Turystyki, a tydzień temu w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej, podczas specjalnie poświęconej filmowi konferencji. Po raz kolejny padło pytanie: czy historia Andrzeja i Laury będzie miała kontynuację? Jak stwierdził jeden z reżyserów, jak najbardziej może mieć - jednak to każdy z nas ma za zadanie ją dopowiedzieć.

Taką propozycją na drugą część „Sakrum” jest scenariusz zajęć warsztatowo-dyskusyjnych na podstawie filmu, przygotowany przez producenta – Fundację Alternatywnej Edukacji „ALE”. To propozycja wykorzystania filmowej opowieści do poprowadzenia spotkań psychoedukacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych w wielu miejscach i dla wielu różnych grup. Twórcy, wśród których są również psycholodzy i pedagodzy, rekomendują w szczególności taką metodę w pracy z osobami dotkniętymi kryzysami życiowymi, przechodzącymi ważne zmiany, poszukującymi swojej drogi w trudnych okolicznościach losu. Chociaż film nie porusza wprost problemów uzależnień i przemocy w rodzinie, to doświadczenia bohaterów są głęboko związane ze zjawiskami, które prowadzą również do takich dramatów, nad czym warto pracować w obliczu nadużywania środków psychoaktywnych i tak zwanych zachowań ryzykownych. Fabuła jest również bogatym źródłem inspiracji do zajęć edukacyjnych i profilaktycznych podczas godzin wychowawczych – również ze względu na historię powstania filmu, który wykreowali w głównej mierze uczniowie i absolwenci mrągowskich szkół. Jak czytamy w materiałach, które można w całości pobrać z naszej strony, jest to pewien repertuar, „który może, ale nie musi być realizowany w całości. Prowadzący może w dowolny sposób wprowadzać swoje własne metody i narzędzia prowadzenia zajęć.”

konferencjasakrum2

Podczas konferencji, która odbyła się 28 października, fragmenty zajęć zostały przeprowadzone na żywo i zwieńczone wspólną dyskusją o możliwościach, jakie niesie ze sobą film. Uczestnicy wzięli udział w doświadczeniu symbolicznej „drogi do łóżka Laury”, a następnie w małych grupach dzielili się swoimi refleksjami na temat poszczególnych postaci: ich postaw, wyborów i drogi ku zmianie. Towarzyszyło temu odkrywanie nie tylko wielu warstw i płaszczyzn filmu, ale i bardzo różnego spojrzenia na zachowanie i wybory bohaterów. Wątki filmowe uruchamiały własne doświadczenia życiowe, które są przecież tak samo fabularne i pełne osobistego sakrum. Okazało się, że tyle może być przesłań oglądanej historii, ilu widzów na sali, a żadne z nich nie jest mniej lub bardziej słuszne, ale w pełni prawdziwe.

Premiera w Kinie Zodiak

Grupa Dyskusyjna przy stoliku "Magik"

Konkluzja pod koniec konferencji była jedna: „róbmy SAKRUM 2” - w naszej pracy i w codziennym życiu, szczególnie towarzysząc innym w ich poszukiwaniu celu, rozwiązania, nowej drogi. Będzie temu służyć internetowa wersja filmu, dostępna na YouTube, na kanale OH! Móvie Studio, a pobrać materiały zajęć „SAKRUM - Sięgnij po życie” możecie TUTAJ. A my, twórcy i realizatorzy, którzy również przeżyli wraz z filmem swoje sakrum, sięgamy po kolejne produkcje na dużym ekranie, które mają zrobić coś nam i widzom. Tworząc bowiem oddolnie takie kino, chcemy pokazywać drogę do pełni, w każdym z nas inną, ale możliwą do odnalezienia.

Aleksandra Lemańska
Producent

Pytania do dyskusji

Trochę was było!

Klauzula
mragowo

MATERIAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ MIASTO MRĄGOWO

zachowajtrzezwybanner

Zostaw komentarz