brak komentarzy

Inicjatywę czas zacząć!

Gala Finałowa FIM 2019

W środowy wieczór sala konferencyjna w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej pękała nie tylko
w szwach, ale także ze wzruszenia, śmiechu, dumy i radości. Nadszedł czas, aby 10 zespołów
inicjatywnych pokazało rezultaty swoich przedsięwzięć, które odbiły się echem w Mrągowie i poza
Mrągowem od sierpnia do listopada. To pokłosie pierwszej edycji Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych,
powołanego przez Fundację ALE, władze Miasta Mrągowo oraz Samorząd Województwa.

lordveteris

Gala nie przypominała zwykłej uroczystości z tradycyjnym programem prezentacji, podziękowań i podsumowań. Już na samym początku goście zostali dosłownie poderwani z krzeseł do... inicjatywy chwilowego oddania swoich telefonów komórkowych zamaskowanym postaciom, przechadzającym się z otwartą walizką. Tak publiczność została wprowadzona w kuluary pierwszej inicjatywy Cyber-Obłędu, mającej na celu pokazać w sposób rozrywkowy, aczkolwiek niebanalny, jakimi jesteśmy niewolnikami nowoczesnych technologii. Po niej następowały kolejno po sobie dynamiczne i nieszablonowe prezentacje 9 ekip stojących za następującymi inicjatywami: „Tańczyć każdy może”, „Rap Kultura”, „Weź (nie) pytaj?!”, „Sadzimy naukę ekologii”, „Dwa mniej” „Rozwój wolontariatu w Mrągowie”, „Zaginione zabytki”, „Brater-stwo”, „Prawa zwierząt po ludzku” (więcej tutaj)

Zdjęciom, filmom i muzyce towarzyszyły wypowiedzi młodych FIM’owców o tym, co było celem ich przedsięwzięcia, jakie działania podjęli i co najważniejsze, co mają zamiar zrobić z tym dalej. Okazało się, że we wszystkich przypadkach nie skończy się na jednej inicjatywie, a kontynuacje działań młodzieży są podchwytywane nie tylko przez samą młodzież, ale i przez dorosłych. Aby nie zapeszać, powiemy tylko, że pomysłów jest więcej niż dziesięć.

tańczyćkażdymoże

Po części przedstawiającej, co się wydarzyło w FIM 2019, nadszedł czas na postawienie pytania: czy będzie FIM 2020? Do odpowiedzi zostali wezwani ci, którzy wsparli ideę Funduszu roku temu, jak i ci, którzy są gotowi przyłączyć się do tej koalicji w nadchodzącym roku. Joanna Glezman z Urzędu Marszałkowskiego, Stanisław Bułajewski - Burmistrz Miasta Mrągowa, Piotr Piercewicz – Wójt Gminy Mrągowo oraz Aleksandra Lemańska – Prezes Fundacji „ALE” stwierdzili zgodnie, że nie sposób poprzestać na jednej edycji Funduszu, co więcej, zrobią wszystko, żeby Fundusz udoskonalać i rozwijać. Jaką przybierze to formę i co nowego zostanie wdrożone, można przeczytać w raporcie z VII sesji Mrągowskiego Forum Młodzieży (więcej tutaj), w której uczestniczyli Burmistrzowie, Radni i mrągowska młodzież.

władze

Ale nie tylko o FIM toczyły się dalsze rozmowy podczas Gali. Była mowa również o tym, jakiej współpracy chcą między sobą Mrągowskie Forum Młodzieży i samorząd lokalny w roku 2020. Podkreślone zostało, że spotykać się będziemy często i twórczo wokół wspólnie ustalonych celów, że będziemy dążyć do jak największej reprezentatywności MFM i zwiększać jego rolę, przybliżając ją do młodzieżowej rady miasta.

Radnimiastamragowo
galafim2019

Wreszcie na samym końcu została wspomniana wisienka na torcie, czyli MFM TV – niezależna telewizja młodzieżowa. Idea, o której mówiono w różnych środowiskach młodzieżowych już dawno, teraz nabiera konkretnego wyrazu za sprawą dotacji otrzymanej na ten cel przez Fundację „ALE”. O tym, częścią jakiego dużego projektu będzie nowe medium w Mrągowie, prowadzone przez młodzież. Podczas Gali poruszona została kwestia, jak MFM TV ma rozpocząć swoją działalność, jak się rozwijać i jakim celom służyć. W styczniu zostanie specjalnie do tego powołana Rada Programowa spośród młodzieży oraz dorosłych przedstawicieli różnych instytucji i organizacji. Wojciech Sienkiewicz, redaktor strony mymragowo.pl, złożył zaproszenie mrągowskiej młodzieży, aby przyłączyli się do tego przedsięwzięcia wszyscy, którzy pasjonują się filmem, dziennikarstwem i multimediami, ponieważ MFM TV ma na celu również szkolić przyszłych specjalistów w tych branżach.

wojciechsienkiewicz

Gala nie gala, powinna zostać zakończona ucztą podsumowującą wspólny sukces. Tak też się stało po wszystkich przeżyciach tego wieczoru. W końcu niejeden raz jeszcze będziemy przeprowadzać takie inicjatywy.

Aleksandra Lemańska

Materiał dofinansowany przez gminę miasto mrągowo

zachowajtrzezwybanner

Zostaw komentarz