brak komentarzy

10 INICJATYW TRAFIONYCH W DZIESIĄTKĘ

I edycja FIM zakończona

CYBER-OBŁĘD

Inicjatywa grupy teatralnej Insania, dotycząca uzależnienia od multimediów oraz sposobów radzenia sobie z nim. Poprzez interaktywną inscenizację połączoną z popularną rozrywką escape room oraz ankietą, młodzi ludzie chcieli pokazać, że widzą rosnący problem tak zwanych „obłędów” w społeczeństwie i że nie zgadzają się na taką rzeczywistość. Próba uratowania każdej
z trzech ofiar „Cyber-Obłędu” była swoistą symulacją czy imitacją trudnej sytuacji, w jakiej może znaleźć się każdy uzależniony i bliskie mu osoby.

Grupa inicjatywna: Karolina Juńczyk- lider, Zuzanna Kędzierska, Laura Piwowarska, Wiktoria Sulewska

cyberobled3

TAŃCZYĆ KAŻDY MOŻE

Działania ekipy tancerek z Młodzieżowego Domu Kultury, które zdobyły serca wielu ludzi. Inicjatywa oparta na integracji z osobami niepełnosprawnymi i wspólnym tworzeniu widowiska tanecznego. Poprzez wymiar i charakter tej współpracy młodzi ludzie pokazali, że każdy zasługuje na szacunek i uwagę, a różnice między nami i nieprzekraczalne granice istnieją tylko w naszych głowach.
Grupa inicjatywna: Martyna Gnoza- lider, Weronika Borowska, Gabriela Jędrzejczyk, Ewelina Gnoza

78115974_3155217051215812_2864075323312439296_o

RAPKULTURA

Organizowana jako jedna z pierwszych inicjatyw dotycząca integracji z innymi ludźmi i wyrywania ich sprzed komputerów i z zamknięcia w czterech ścianach.
Muzyczna bitwa między młodymi wykonawcami, debiutantami z Mrągowa i okolic. Podczas realizacji inicjatywy jej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach montażu muzycznego oraz zaprezentować się dwukrotnie na mrągowskiej scenie, a także w Kętrzynie. Młodzi raperzy chcieli pokazać, że pasja potrafi połączyć ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i chcą dzielić się tym z innymi.
Grupa inicjatywna: Wojciech Ruszczyk- lider, Miłosz Matwiejczyk, Paweł Staszczuk, Mateusz Deptuła

rapkultura2019logos2

WEŹ (NIE) PYTAJ?!

Próba połączenia i zestawienia dwóch różnych środowisk, oparta na integracji z osobami z niepełnosprawnością. Grupa młodych ludzi, poprzez organizację sesji fotograficznej, wystawy oraz seminarium poświęconego tematyce komunikacji i dialogu pokazała nam, jak ważną w naszym życiu rolę odgrywają... różnice, a także jak wykorzystać je do stworzenia czegoś wspólnego, ponad podziałami. Młodzież nie zgadza się na te podziały i to pokazuje, ucząc i uświadamiając innych, że pełnosprawni potrzebują niepełnosprawnych tak samo, jak w drugą stronę.
Grupa inicjatywna: Emilia Turek- lider, Bartłomiej Martuś, Patryk Martuś, Patryk Pelny

_MG_8074

SADZIMY NAUKĘ O EKOLOGII

Inicjatywa młodych wolontariuszy, których głównym celem jest dbanie o nasze środowisko. W trakcie działań zespół przeprowadził warsztaty ekologiczne w przedszkolu „Kubuś”, by już od najmłodszych lat wpajać wartości związane z ekologią. Głównym wydarzeniem było ponowne zalesianie fragmentu jednego z podmrągowskich lasów przy współpracy z Nadleśnictwem Mrągowo oraz chętnymi wolontariuszami z lokalnej społeczności.
Grupa inicjatywna: Sandra Kozłowska- lider, Katarzyna Dajnowska, Paulina Piotrowska, Liwia Kręć

dzewa

DWA MNIEJ

Wystawa sztuki połączona z wykładami dotyczącymi depresji oraz uzależnień. Dzięki grupie inicjatywnej wielu młodych artystów mogło zaprezentować swoje prace, które dotykały tych problemów oraz stresu w szkole. Zorganizowana w trakcie wydarzenia symulacja lekcji języka polskiego miała przypomnieć dorosłym, że oni też chodzili do szkoły i jak się wtedy czuli. Inicjatywa będąca manifestem przeciwko postawom lekceważenia problemów młodzieży.
Grupa inicjatywna: Natalia Cendrowska- lider, Martyna Stępień, Amelia Daszkiewicz, Dominika Jakubczyk, Zuzanna Borcz, Maria Krasowska

dwa mniej

ZAGINIONY ŚWIAT

Inicjatywa traktująca o pamięci historii i ludzi. W trakcie działań ekipa wolontariuszy uporządkowała i w miarę możliwości oczyściła teren starego cmentarza żydowskiego w Mikołajkach. Młodzi ludzie chcieli w ten sposób pokazać, że pamięć o żyjących na naszych terenach nie zaginęła, a wręcz jest i powinna być pielęgnowana. Uczestnicy zorganizowali wystawę fotografii oraz odwzorowanych z macew znajdujących się na cmentarzu symboli i napisów w języku jidysz. Inicjatywa była próbą integracji tak różnego i czasem podzielonego społeczeństwa.
Grupa inicjatywna: Monika Kuliś- lider, Patrycja Kaczyńska, Kinga Ściechowska, Gabriela Sokołowska

zaginiony-swiat

BRATER-STWO

Inicjatywa mająca na celu przedstawić młodym ludziom alternatywne sposoby na spędzanie wolnego czasu, związane z ideą harcerstwa. Grupa harcerzy chciała wyciągać rówieśników z domów, sprzed komputerów, z niesławnych ławeczek w parkach po to, by wspólnie się integrować i organizować różne działania. Poprzez wprowadzenie metodyki harcerskiej powstała nowa, liczna grupa zaangażowanych młodych ludzi – grupa wędrownicza o twórczej nazwie HAOS.
Grupa inicjatywna: Zuzanna Dąbkowska- lider, Bartosz Jankowski, Gabriela Mirota, Jakub Marszałek

7

ROZWÓJ WOLONTARIATU W MRĄGOWIE

Działania członków Niezależnego Wolontariatu Młodzieżowego oraz innych wolontariuszy niezrzeszonych w żadnej grupie, chcących podnosić swoje kwalifikacje. W trakcie realizacji inicjatywy zorganizowane zostały dwa tematyczne szkolenia (komunikacja i współpraca oraz pierwsza pomoc przedmedyczna), z których młodzi uczestnicy uzyskali prawdziwe certyfikaty. Wydarzenia miały promować wolontariat oraz uświadamiać społeczeństwo o znaczącej roli wolontariuszy jako tych, którzy nie są jedynie do sprzątania po imprezach publicznych. Zachęcanie młodzieży do aktywności społecznej poprzez rozwój kompetencji niesie za sobą zgrany zespół i nowe możliwości.
Grupa Inicjatywna: Szymon Dziergiewicz- lider, Alicja Bednarczyk, Julia Zawrotna, Maja Matwiejczuk

rozwoj-wolontariatu

PRAWA ZWIERZĄT PO LUDZKU

Inicjatywa młodych miłośników zwierząt mająca uświadamiać lokalną społeczność i innych młodych ludzi, jakie prawa mają zwierzęta domowe oraz jakie kary grożą za łamanie ich. Inicjatywa będąca swoistym manifestem względem krzywdy powszechnie wyrządzanej czworonogom. Uczestnicy poprzez organizację dwóch spotkań publicznych przedstawili prawny punkt widzenia hodowli i opieki nad zwierzętami oraz zachęcali do adopcji bezdomnych psów i kotów. Propozycja zaangażowania się w jakieś działania i wolontariat poświęcony ratowaniu zwierząt była ważnym dla tych młodych ludzi narzędziem profilaktyki.
Grupa inicjatywna: Julia Bałdyga- lider, Natalia Świstak, Laura Jędrzejewska, Kornelia Turczynowicz

prawa zwierząt2

MATERIAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ MIASTO MRĄGOWO

Zostaw komentarz